• uruchomienie
  • ukierunkowanie
  • podtrzymanie
  • i zakończenie działania.   

Pokazuje ona, że jest działanie to proces rozłożony w czasie, składający się z etapów i jest kilka ważnych rzeczy do wzięcia pod uwagę przy uruchamianiu nowych projektów czy pomysłów jak np. rzucę palenie, schudnę, nauczę się nowego języka, zmienię pracę, założę własną firmę, itd. Dość trudnym etapem jest podtrzymanie działania i poziomu motywacji z początku decyzji. Z klientami, którzy trafiają do mnie na spotkania mentoringowe lub sesje coachingu pracujemy na wszystkich czterech elementach, skupiając uwagę na tym, aby ten swój postawiony cel zrealizowali w sposób dopasowany do ich mocnych stron, talentów, rytmu biologicznego, sytuacji prywatnej, zawodowej i środowiska.

W ogólnopolskim raporcie „Siła Motywacji”, w którym miała przyjemność wziąć udział w roli Experta Motywacji

Deklarujemy, że częściej motywują nas nagrody nie kary (73% vs 27%). Czy tak faktycznie jest? 

Na szczęście od „kar i nagród” się odchodzi, między innymi dlatego że aktualnie na rynku pracy mamy bardzo dużo Millenialsów, których motywuje coś innego. Mówi się, że do 2025 roku około 70% pracujących osób to będą osoby z tego pokolenia. Żeby dobrze współpracować z młodymi osobami trzeba, po pierwsze odejść od struktury, kontroli i nakazów, po drugie skupić się na pracy opartej na feedbacku. Feedback to informacja zwrotna, w której mówimy o tym czy dane zadanie i zachowanie danej osoby w pracy idzie w dobrym kierunku, przynosi efekty, co można byłoby rozwinąć, zmienić lub udoskonalić, a tym samym motywuje do lepszego działania. Wszyscy pracownicy lubią wiedzieć, czy są na dobrej drodze do celu i feedback jest dla nich często wystarczającą nagrodą. Tak, nagrodą, bo mało menadżerów świadomie używa tego narzędzia, a warunki finansowe zaakceptowali podejmując decyzję o przyjściu właśnie do tej firmy.

Mówi się, że systemy oparte o kary i nagrody sprawdzają się, kiedy wykonywana praca jest pracą  powtarzalną, w której jest mały element kreatywności. W takich pracach efekt zależy od organizacji pracy i aktywności pracownika.Pewnym rodzajem takiego systemu jest premia uzależniona od np. obrotu, ilości klientów czy jakiegoś innego wskaźnika. Wtedy działa to motywująco.
Daniel H. Pink autor książki „Drive” Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” podał 16 różnych motywatorów. Natomiast 3 najważniejsze z nich to:

  • autonomia, czyli możliwość wykonania zadania po swojemu,
  • jasny cel, czyli świadomość jak ten cel przekłada się na realizację moich mniejszych, wewnętrznych celów i cele firmy, a nawet świat. Czy jest to ekologiczne, czy budujemy coś nowego, coś co może zaoszczędzi dóbr, czy coś chronimy?
  • rozwój kompetencji, inaczej dążenie do mistrzostwa, ale rozwój w takiej dziedzinie, która jest dla mnie pasją, która mnie naprawdę interesuje.

Jest taki znany przykład, dotyczący dwóch pracowników, którzy układają cegły.
Podchodzisz do pierwszego z nich i pytasz:
 „co robisz?”, a on odpowiada przekładam cegły, sklejam cementem i buduję mur”.
Podchodzisz do drugiego pracownika i pytasz o to samo:
 „co robisz?”, , a on odpowiada ja buduję katedrę, ta katedra będzie taka wielka, że pomieści setki osób”.
I te dwie osoby robią to samo, jednak inaczej o tym myślą i z pewnością mają inną motywację do działania. Znajomość i zrozumienie wyższego celu naszego działania, daje nam siłę do podejmowania wysiłku i buduje wspierający motywację sposób myślenia.

A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam Cię do polubienia mojego Fanpage, na którym możesz znaleźć więcej wiedzy i wskazówek KLIKNIJ TUTAJ

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej, 
Trener Mentalny, Coach ICF