Jak stworzyć LRN i być bardziej efektywnym?

 

O tym, aby tworzyć listę zadań na pewno słyszałeś już nie raz. Temat jest ostatnio bardzo popularny jednak często spotykam się z opiniami, że to nie działa, że tylko demotywuje, że przyprawia o gęsią skórkę.

1. Gdy wiesz czego chcesz, doprecyzuj kiedy chcesz to osiągnąć, zastanów się czy jest to realne, a jeśli tak, to zacznij od pierwszego małego kroku w tym kierunku.

2. Skupiaj się na zaczynaniu i kończeniu jednego pojedynczego zadania z całego zbioru zadań dotyczących całego „projektu”, które mają doprowadzić Cię do celu.

3. Projekty mogą być różne: od projektu „rzucę palenie”, „schudnę”, „będę się zdrowo odżywiać”, ” zmienię pracę”, ” nauczę się języka obcego”, „zdobędę kompetencje skutecznego Lidera”, ”wejdziemy na nowe rynki zbytu”,  „rozwinę firmę o kolejne oddziały, sklepy, lokale”,  po projekt „budowa domu”. Przy każdym kolejnym zadaniu, zadaj sobie pytanie:

Czy to zadanie, które zamierzasz wykonać jest istotne i prowadzi Cię do realizacji Twojego celu?

Dlaczego?

Bo samo zapisanie kartki zadaniami to NIE wszystko. Zróbmy to dziś razem, tak jak trzeba, tak aby było EFEKTYWNIE!

Jak to działa?

Skuteczna Lista Rzeczy Najważniejszych „LRN” każdego dnia, to metoda, która pozwoli Ci poprawić efektywność i utrzymać wytrwałość w dążeniu do celu. Dodatkowo wspiera lepszy sen. Każdego dnia przed spaniem zaplanuj najważniejsze rzeczy do wykonania na dzień następny. Twój umysł się wyciszy, bo zabierzesz mu z głowy w konkretne miejsce to, o czym musiał pamiętać i nieustannie sobie przypominać, dzięki temu możesz spokojnie zasnąć, to co zapisałeś czeka na Ciebie w bezpiecznym miejscu.

 

Zasada 1

Napisz ją na przyklejanej kartce, którą rano zawiesisz nad lub obok miejsca swojej pracy.

Zasada 2

Wypisz najważniejsze rzeczy czyli takie, które prowadzą Cię w kierunku wyznaczonego celu i Ty masz wpływ na ich realizacje. Możesz dla przypomnienia napisać sobie u góry Twój cel.

Zasada 3

Każde zadanie, żeby było efektywne doprecyzuj i opatrz konkretną liczbą, np. zamiast ” zdobyć nowych klientów” zapisz ” przeprowadzić 5 rozmów telefonicznych zakończonych ustaleniami…”, zamiast ” uporządkować skrzynkę mailową” zapisz ” posegregować maile na 3 grupy i zrobić to w 20 minut”

Zasada 4

Jako pierwsze wpisz zadanie najtrudniejsze, a pozostałym nadaj priorytety i w takiej kolejności je wykonuj. Nie zabieraj się za drugie zadanie jeśli nie zrobiłeś pierwszego. Gdy wykonasz najważniejsze zadanie osiągniesz satysfakcję, bo przybliży Cię ono znacznie do celu i dzięki temu w dobrym nastroju zabierzesz się do kolejnych zadań. Dodatkowo z rana nasz umysł i ciało są najbardziej wypoczęte, co powinno sprzyjać dobrej jakości wykonania tego zadania.

Zasada 5

Plan dnia też powinien być realny, zaplanuj czas na posiłki, dojazdy i odpoczynek, a jeśli masz zmysł twórczy, zapamiętujesz obrazami, to  możesz narysować symbole „skojarzenia” przy każdym z zadań, użyć kolorów do różnych kategorii zadań czy pokolorować swoją listę ( nie rezygnuj jednak z zapisania zadaniami słowami, pamiętaj, żeby było skuteczne, ma być konkretne i opatrzone liczbami), itd.”

Zasada 6

Każde zrealizowanie zadanie wykreśl z listy, to daje ogromną satysfakcję i pozostaje w naszej pamięci, zwiększając poczucie sprawczości, kontroli i satysfakcji.

Zasada 7

Jeśli czegoś mimo wszystko nie udało się zrealizować wpisz to na kolejną listę. Starą listę z wykreślonymi zadaniami potrzymaj jeden dzień przyklejoną blisko miejsca Twojej pracy, obok listy na nowy dzień. Ta stara lista będzie Ci przypominać, że jesteś bliżej realizacji swojego celu o cały ten spis zadań, które już wykonałeś, że potrafisz to zrobić, jesteś dobrze zorganizowany, masz wpływ, zrobiłeś to. You do it!

Wszystkim menedżerom, handlowcom i innym pracownikom polecam tę listę jako metodę na poprawę efektywności działania, co daje satysfakcję, przybliża do celów indywidualnych i celów firmy, w której pracują.

Jestem ciekawa Twoich rezultatów w pracy z LRN. Daj koniecznie znać w komentarzu jak się pracuje z taką listą.

Już teraz zapraszam Cię na mój Fanpage, gdzie codziennie dostaniesz ode mnie dawkę wiedzy lub inspiracji!

FACEBOOK

Życzę Ci mocy, energii i pasji

Mentor Biznesu w Nurcie Psychologii Pozytywnej,
Trener Mentalny, Coach ICF